22 października dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej uczestniczyły w wycieczce do Ustrzyk Dolnych.

Najważniejszym punktem wyjazdu było zwiedzanie niedawno wyremontowanego Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dzieci miały okazję zobaczyć nowe ekspozycje muzealne, z interaktywnymi stanowiskami, modelami, makietami, mającymi na celu przedstawienie w niebanalny sposób walorów przyrodniczych i wartości kulturowych Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nasi uczniowie odwiedzili także Dzikie Królestwo Rysia Pędzelka, gdzie czekała na nich moc atrakcji takich jak: interaktywne sprawdzenie swojej wiedzy dotyczącej mieszkańców Bieszczadów, porównanie swoich skoków w dal ze skocznością zwierząt bieszczadzkich (mi. żaby, zająca, sarny czy jelenia). Dzieci mogły wejść do wnętrza gawry niedźwiedzia i porównać swój wzrost do wielkości dorosłego misia. Na zakończenie każdy mógł pokolorować wybrane zwierzątko.

Podczas wycieczki dzieci miały możliwość przejść zielony labirynt oraz poznać pierwszy w Bieszczadach ogród sensoryczny, a w nim ścieżkę sensoryczną, czyli tak zwaną ścieżkę bosych stóp. Nawierzchnie ścieżki zostały zbudowane z sektorów wypełnionych różnymi materiałami: rozdrobnioną korą, piachem, żwirem, płaskimi kamieniami, zrębkami drewna, szyszkami.

Dzieci wróciły pełne wrażeń wioząc ze sobą niezwykły bagaż unikatowej wiedzy dotyczącej naszej bieszczadzkiej przyrody.

Monika Kowalczyk