Dnia 27.10.2022r. w klasach 1-3 zorganizowano ważenie plecaków w ramach akcji „WIEM CO MAM W PLECAKU”

Akcja miała na celu uświadomieniu dzieciom jak ważna jest waga plecaka,  gdyż zbyt ciężkie plecaki źle wpływają na ich zdrowie. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka wraz z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15 % wagi ucznia.

Szelki w plecaku powinny być wyregulowane tak, aby tornister przylegał do pleców dziecka. Nadmierny ciężar źle wpływa na kręgosłup, stawy biodrowe, kolana i stopy, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała, a w efekcie skrzywieniu kręgosłupa.

Akcja  WIEM CO MAM W PLECAKU polegała na zważeniu plecaka wraz z wyposażeniem  wybranym losowo 7 dzieciom z każdej klasy 1-3 oraz całej klasie 3d. Łącznie zważono 94 plecaki.

Najlżejsze plecaki w stosunku do swojej masy ciała miała klasa 1a, a najcięższe klasa 2b.

Najcięższy plecak ważył 5.8 kg, a najlżejszy 2.5 kg.

28% osób miało odpowiednią wagę plecaka (do 10% masy swojego ciała).

34% osób miało nieznacznie przekroczoną wagę plecaka (do 15 % masy swojego ciała).

38% osób przekroczyło wagę plecaka w stosunku do swojej masy ciała (ponad 15 %), w tym niektóre dzieci miały plecak, który ważył ponad 20% masy swojego ciała.

W trosce o zdrowie naszych uczniów prosimy rodziców oraz nauczycieli o zwracanie uwagi na ciężar plecaków dzieci, aby nie nosiły niepotrzebnych rzeczy.

Organizatorki akcji: Pani Beata Dańczyszyn i Pani Urszula Krzysztofik.