“Dla Naszej Ziemi”  

Jest od nas starsza,  

bardziej doświadczona,  

wiele przeżyła. 

 Wbrew temu bardzo się stara.  

Codziennie rano budzi nas złotymi promieniami słońca, 

 radosnym śpiewem ptaków.  

Lecz zdarza jej się mieć gorszy dzień, 

jak każdemu z nas.  

Uroni czasem kilka łez,  

deszcz spadnie z nieba, 

zaś nerwowa zsyła nam pioruny.  

Mimo wszystko po burzy zawsze wychodzi słońce,  

po nocy nastaje dzień. 

 Chce dla nas jak najlepiej, 

 Może i my powinniśmy zacząć o nią dbać. 

 Póki ona dba o nas. 

22 kwietnia na całym świecie jest obchodzony kolejny Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło to „Przywróć naszą Ziemię” (Restore Our Earth). To dobra okazja, by aktywnie włączyć się w działania proekologiczne. Sprawdź, jakie wydarzenia będą organizowane z tej okazji w naszym mieście. Nie lubisz masowych akcji?  Wybierz się z rodzicami  na spacer do pobliskiego lasu lub nad San, połącz go ze zbieraniem śmieci. 

Dzień Ziemi obchodzony jest w naszej szkole od lat. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-Cov-2, obchody Światowego Dnia Ziemi w tym roku są szczególne;  
 

OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE OBEJMUJĄ: 

  • Konkursy plastyczne  w klasach V – VIII związane z hasłem tegorocznych obchodów oraz tematyką ekologiczną  
  • Konkurs wiedzowy dla klas VI – VIII związanym ze źródłami i skutkami zanieczyszczeń, środowiska przyrodniczego. 
  • W tym dniu na lekcjach  biologii będzie poruszana tematyka związana z hasłem przewodnim  „Przywróć naszą Ziemię”
  • Uczniowie klasy VIII b przygotowali krótkie słuchowisko pt.; „ Co możesz zrobić dla Ziemi”  

Piosenka „Earth Song” Michael Jackson w wykonaniu uczennic klasy VIII b 

        Nasza Planeta bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje zmian. Ekstremalne temperatury i gwałtowne zjawiska pogodowe, wymieranie kolejnych gatunków zwierząt i roślin, stopniowy zanik źródeł wody pitnej, śmierć setek tysięcy ludzi w wyniku zanieczyszczeń powietrza – oto smutna rzeczywistość naszej planety w XXI wieku.  Niszcząc Ziemię  niszczymy siebie.

       Na szczęście każdy/a z nas ma na to wpływ, a nasze codzienne wybory mogą uratować Ziemię. Posłuchajmy jakie działania, które chronić będą przyrodę zamiast ją niszczyć, proponują uczniowie klasy VIII b. 

Nasza planeta od wielu lat krzyczy na alarm! Niestety człowiek wydaje się ślepy i głuchy na jej wołanie… To właśnie z myślą o planecie i w trosce o nią powstała piosenka ekologiczna „Piosenka o Ziemi” napisana przez Jacka Cygana (…).  

Słuchając piosenki obejrzyjcie prace wykonane przez waszych kolegów związane z tematyką ekologiczną. 

Warto obejrzę również prezentację wykonaną przez jedną z Waszych koleżanek. Oto ona:

Dziękuję za Wasze zaangażowanie i wykonane prace.  

Maria Burnat

Skip to content