Dnia 8 października 2021r. pani dyrektor Anna Serbin oraz uczniowie klasy 8 e z wychowawcą uczestniczyli w sesji popularnonaukowej „Zdzisław Peszkowski – harcerz, żołnierz, kapłan”, która odbyła się w Sanockim Domu Kultury.  Sesję rozpoczęło przejmujące oratorium w wykonaniu pana Marka Dzioka, który skomponował muzykę do słów ks. Peszkowskiego. Kolejnym punktem było wystąpienie dr hab. Witolda Wasilewskiego z IPN,  który przybliżył zebranym sylwetkę znamienitego sanoczanina. Podsumowaniem spotkania była projekcja filmu pt. „Mundur i sutanna”, gdzie mogliśmy zobaczyć i posłuchać księdza.

W trakcie uroczystości odbyło się także ogłoszenie wyników konkursu „Ks. Zdzisław Peszkowski w pamięci Sanoczan”, w którym 1 miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła uczennica naszej szkoły Emilia Bieluk z klasy  6 b. Emilia spisała piękny wywiad ze swoim dziadkiem, panem Edwardem Olejko, który jako burmistrz Sanoka spotkał się z ks. Peszkowskim podczas nadawania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sanoka w 1995 roku.

Serdecznie gratulujemy Emilce i życzymy dalszych sukcesów!

W tym dniu na Placu Harcerskim nastąpiło uroczyste odsłonięcie tabliczki z nazwą “Plac Harcerski im. ks. Zdzisława Peszkowskiego” oraz odczytanie treści uchwały zmieniającej nazwę Placu.

Z kart historii…

26 stycznia 2006 Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę popierającą kandydaturę ks. Zdzisława Peszkowskiego do pokojowej Nagrody Nobla (inicjatorką powołania komitetu była Teresa Walewska – Przyjałkowska, wniosek złożyły władze miasta Sanoka).

„Ksiądz Prałat Peszkowski przez lata prowadził w Polsce i na forum międzynarodowym niezwykle owocną akcję na rzecz zachowania pamięci i uświadomienia opinii międzynarodowej faktu zbrodni katyńskiej, jako bezprecedensowego mordu popełnionego przez Związek Radziecki na internowanych polskich oficerach. (…) Jednocześnie Ksiądz Prałat – były więzień sowiecki i niedoszła ofiara Katynia od lat działa w duchu przebaczenia i pojednania polsko-rosyjskiego.” – głosiła uchwała Sejmu.

Skip to content