22 kwietnia 2022r. po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Od ponad 50 lat stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety oraz sposobność do podejmowania różnego rodzaju działań z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Ekologicznej „Drużyna SIR PET-ERA”,  którego celem jest rozpowszechnianie wśród dzieci wiedzy dotyczącej właściwego gospodarowania odpadami oraz recyklingu.

Koordynatorką programu została pani Agnieszka Stawarczyk, a zrealizowany został przez: panią  Joannę Warchoł-Żuchowską  (gr 5, kl.2c, 2b), panią  Antoninę Lech (gr 2, kl.1b, 1d), pana Pawła Szałajko (gr 3, kl.1c, 1d) oraz uczennice kl.7d: Julię Marcinik i Maję Rocką (kl.1a), a także uczennice kl.7f: Natalię Brud, Aleksandrę Ropel i Zofię Malicką (kl.2d).

W trakcie zajęć uczniowie poznali bohaterów programu: rycerza SIR PET-ERA, czarodziejkę PETunię i chochlika PETrynia oraz przygotowane przez nich wyzwania. Realizując je, utrwalili zdobytą wiedzę i uzyskali możliwość  zostania członkami drużyny SIR PET-ERA. Za każde z 9 zadań, które musieli w tym celu wykonać, otrzymywali naklejki z literami, które umieszczane na „Plakacie wyzwań” utworzyły hasło projektu: Re_kologia, będące przepustką do złożenia uroczystego ślubowania.

Uczniowie dokumentowali swoją aktywność na zajęciach, tworząc tzw. „stacje” poświęcone konkretnym zagadnieniom („Stacja SIR PET-ERA” – system segregacji odpadów, „Stacja PETunii” – recykling butelek PET, „Stacja PETrynia” – drugie życie butelki PET), co obrazuje poniższa galeria.

Paweł Szałajko