Przedmiotem przedsięwzięcia było wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie miało wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwolić  urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

„Poznaj Polskę” – wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej, Oświęcimia, Pszczyny,  Bielsko Białej,  Koniakowa,  Istebnej i  Inwałdu.

W dniach 13.06 – 15.06. 2022 r. uczniowie klasy VIII a, c, d uczestniczyli w wycieczce do Kalwarii Zebrzydowskiej, Oświęcimia, Pszczyny,  Bielsko Białej,  Koniakowa,  Istebnej i  Inwałdu.

         Pierwszego dnia młodzież zwiedziła Kalwarię Zebrzydowską, będącą manierystycznym zespołem architektonicznym i krajobrazowym oraz parkiem pielgrzymkowym z XVII-zabytek UNESCO. Obejrzeli znajdujące się tu kościółki, kapliczki i figury z najcenniejszym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kolejne godziny młodzież spędziła na zabawie w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze.

         Drugiego dnia z rana uczniowie odbyli spacer po Bielsku Białej, zwiedzili: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, w skład którego wchodzą m.in.: Zamek Książąt Sułkowskich oraz Stara Fabryka. Następnie uczestnicy wycieczki mieli możliwość podziwiać i zwiedzić zespół zamkowo-parkowy                   w Pszczynie, dawnej rezydencji magnackiej gdzie mogli zobaczyć pomieszczenia reprezentacyjne, takie jak paradna klatka schodowa, biblioteka, salon wielki oraz jadalnia, apartamenty prywatne pary książęcej czy apartamenty gościnne. Kolejnym punktem programu był Oświęcim, gdzie  uczniowie zwiedzili Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, to nowoczesne i multimedialne muzeum przedstawiające życie przed   i w czasie wojny ludności Oświęcimia i okolic.  Na koniec dnia młodzież udała się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obóz Koncentracyjnego i Zagłady.

         Ostatniego dnia uczniowie odbyli wycieczkę, w której trakcie zobaczyli Centrum Koronki Koniakowskiej, w którym zostali zapoznani z historią i specyfiką koronki koniakowskiej. Następnie odwiedzili zabytkową izbę regionalną-Chatę Kawuloka w Istebnej, z którą w ciekawy sposób zostali zapoznani przez folklorystę z zamiłowania-Janusza Macoszka. Na koniec wycieczki młodzież odwiedziła Park Miniatur i Średniowieczną Warownia w Inwałdzie gdzie mogli podziwiać miniatury zabytków z całego świata i Polski oraz wkraczając na dziedziniec średniowiecznej warowni, mogli poznać średniowieczną osadę, zbrojownię czy salę tortur.

Skip to content