Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dzięki udziałowi w tym programie, nasza szkoła zakupiła różnorodne pomoce dydaktyczne takie jak: Pracownia VR, Drukarka 3D, Roboty Lego i wiele wiele innych.

Poniżej prezentujemy niektóre działania z wykorzystaniem zakupionego sprzętu.

31.03.2023

1 marca 2023r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego wydarzenia pt. Dzień Nowych Technologii w Edukacji organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W tym dniu dzieci i młodzież miała możliwość zapoznania się z najnowszymi pomocami edukacyjnymi zakupionymi w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Uczniowie zapoznali się  między innymi z etapami projektowania w programie graficznym Tinkercad, a następnie wydrukiem na drukarce 3D firmy Banach School. Ponadto uczniowie mieli możliwość pracy na ekranie multimedialnym podczas lekcji języka angielskiego, oraz z goglami VR podczas zajęć z historii, żeby przez chwilę przenieśli się do świata wirtualnej rzeczywistości.
Klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach programowania i Codowania, a największym zainteresowaniem okazało się projektowanie i obsługa robotów podczas warsztatów z klockami Lego WeDO 2.0, Lego Education Spike Essential czy Spike Prime oraz Lego Mindstorms.
Koordynatorem wydarzeń był Pan Marcin Pełech.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją wydarzeń z tego dnia.

29.03.2023

29 marca 2023r. uczniowie klasy 3c podczas lekcji o Układzie Słonecznym korzystali z pracowni VR i pracowali na sprzęcie zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Dzięki goglom VR mogli  odbyć wycieczkę po Układzie Słonecznym z poziomu pilota statku kosmicznego.

Lekcje z wykorzystaniem nowoczesnej technologii VR przyniosły dzieciom dużo radości i wzbudziły ich wielkie zainteresowanie.

Anna Dobek

27.03.2023

Uczniowie klasy 5a, 5b, 5c w tym tygodniu skorzystali z pracowni VR.

Dzięki goglom VR mogli z bliska zobaczyć sztukę i architekturę średniowiecza.

Porównywali sztukę romańską i gotycką. Podziwiali między innymi rotundę w Cieszynie, kościół w Tumie, Kościół Mariacki czy katedrę Notre Dame.

Opisywali konstrukcję Ołtarza Wita Stwosza, którą mogli zobaczyć osobiście podczas wycieczki w listopadzie i sami stwierdzili, że podróże kształcą i wiedzę można pogłębiać wszędzie.

Uczniowie chętnie i zainteresowaniem korzystają ze sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Beata Joniak

01.03.2023

1 marca lekcja j. angielskiego w klasach 4a i 4b  odbyła się w szkolnej pracowni VR (powstałej dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości„). Uczniowie, dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej, mogli w ciekawy sposób poćwiczyć słownictwo, a także zagadnienia gramatyczne związane z czasem Present Simple.

Wykorzystanie narzędzi multimedialnych nie tylko uatrakcyjniło zajęcia i sprawiło uczniom dużo radości, ale przede wszystkim ułatwiło zapamiętanie materiału.

24.02.2023

Klasa 2 d dwukrotnie ( 11 stycznia oraz 23 lutego 2023r.) skorzystała z możliwości utrwalenia zdobytych na lekcjach wiadomości w szkolnym LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI  ClassVR oglądając filmy przyrodnicze : „Zwierzęta egzotyczne” i  „ Pingwiny z Antarktydy” oraz modele – słonia i pingwina 3D z wykorzystaniem okularów i  kostki wirtualnej rzeczywistości.

Lekcje z wykorzystaniem nowoczesnej technologii VR przyniosły dzieciom dużo radości i wzbudziły ich wielkie zainteresowanie,   zwiększając tym samym ich zaangażowanie i przyswajanie wiedzy.

                            Alina Statkiewicz,  Monika Kowalczyk

02.02.2023

W dniu 02.02.2023 r. w naszej szkole odbyły się praktyczne warsztaty prowadzone przez edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z praktycznym drukiem 3D oraz szeroko pojmowaną Sztuczną Inteligencją. Laboratoria przyszłości opierają się o podejście STEAM czyli naukę przedmiotów ścisłych przez praktyczne doświadczenie.

29.11.2022

Uczniowie klas 4 realizujący innowację pedagogiczną z j. angielskiego „English- the key to success.” mieli okazję wypróbować możliwości jakie oferuje pracownia VR (powstałej dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości„). W ramach powtórzenia zagadnień gramatycznych i leksykalnych (dom, pomieszczenia, wyposażenie) uczniowie wykonali wiele ciekawych ćwiczeń na tablicy interaktywnej. Wykorzystanie narzędzi multimedialnych nie tylko uatrakcyjnia zajęcia, ale także ułatwia zapamiętanie materiału i rozwija kreatywne myślenie.

25.11.2022

Uczniowie klasy 5d podczas lekcji historii podsumowującej wiedzę o dokonaniach starożytnych Greków i Rzymian skorzystali z pracowni VR. Dzięki goglom VR przenieśli się do ich świata. W Grecji m.in. zwiedzili wzgórze świątynne – Akropol, Teatr Dionizosa, Park Olimpu, a także obejrzeli z bliska Minotaura i greckie amfory. Natomiast w Rzymie pospacerowali wśród ruin Koloseum, Forum Romanum, Forum Trajana oraz obejrzeli posąg Cezara, a także mogli wejść w statek i do rzymskiego domu.

Zajęcia odbywające się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości” są istotnym elementem budowania wśród uczniów kompetencji przyszłości.  

12.10.2022

Dyskoteka z okazji Dnia chłopaka.

Poniższy film został stworzony przez uczniów dzięki aparatowi i gimbalowi zakupionymi przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

07.10.2022

„Laboratoria przyszłości” to inicjatywa edukacyjna, która stwarza uczniom możliwości poznawania świata dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Uczniowie klasy 5d podczas lekcji historii podsumowującej wiedzę o pierwszych cywilizacjach skorzystali z pracowni VR. Dzięki goglom VR  mogli przenieść się do starożytnego Egiptu, by obejrzeć piramidy i sarkofagi faraonów oraz starożytnych Chin, aby przejść się po Murze Chińskim, i obejrzeć z bliska terakotowa armię. Zajęcia te były ciekawą formą podsumowania wiedzy zdobytej podczas poprzednich lekcji.

07.10.2022

„Laboratoria przyszłości” to program, którego celem jest prowadzenie zajęć w sposób angażujący uczniów i rozwijający ich zainteresowania poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii.

Uczestnicy koła chemicznego podczas zajęć, których tematem była budowa różnych atomów skorzystali z pracowni VR. Dzięki goglom VR mogli obejrzeć modele 3D różnych pierwiastków z układu okresowego i zapoznać się z ich układem elektronowym. Zajęcie te były ciekawym uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji chemii. 

28.09.2022

„Laboratoria przyszłości” to program, którego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy oraz angażujący uczniów i rozwijający ich zainteresowania.

Uczestnicy koła historycznego dla klas szóstych podczas zajęć, których tematem był świat dawnych cywilizacji skorzystali z pracowni VR. Dzięki goglom VR mogli przenieść się m.in. do tajemniczego świata piramid i grobowców egipskich, budowli starożytnej Grecji i Rzymu oraz świata cywilizacji prekolumbijskich. Było to ciekawym uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas lekcji historii. 

26.09.2022

Uczniowie z klas 5a, 5b, 5c podczas lekcji o starożytnym Egipcie korzystali z pracowni VR i pracowali na sprzęcie zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Dzięki goglom VR mogli  z bliska obejrzeć wspaniałe i niesamowite piramidy oraz hieroglify, co było ciekawym uzupełnieniem lekcji historii.