W dniach 8.11 – 10.11.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku uczestniczyli w wycieczce do Krakowa oraz Bochni, Wadowic i Inwałdu. Została ona zorganizowana w ramach programu Poznaj Polskę.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Dzięki podziemnej ekspozycji multimedialnej wycieczka po kopalni była ciekawą podróżą w czasie, w której można było spotkać polskich królów, żupników genueńskich, a także ducha Cystersa. Zwiedzanie kopalni zwieńczył pobyt w największej z komór, w której znajduje się boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci, restauracja i dyskoteka. Tego samego dnia uczniowie zwiedzili też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, które jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego, związanym z działalnością św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II. Ostatnim punktem dnia było zwiedzanie Nowego Muzeum Kościuszkowskiego, w którym młodzież poznała życie i działalność Tadeusza Kościuszki, a następnie obejrzała panoramę Krakowa z Kopca Kościuszki.

Kolejnego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Wadowic – miasta rodzinnego Ojca św. Jana Pawła II. Zwiedzili Dom Rodzinny Jana Pawła II z nowoczesną, multimedialną stałą ekspozycją, która znajduje się na 4 kondygnacjach i składa się z 16 stref. Najważniejszą z nich jest mieszkanie Wojtyłów. Wystawa pozwala poznać życie, działalność i nauczanie Jana Pawła II, zabierając zwiedzających w niesamowitą podróż w czasie. Kolejnym punktem zwiedzania był Park Miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie. To niezwykłe miejsce, w którym można podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla poszczególnych państw świata i oczywiście Polski.

Podczas trzeciego dnia wycieczki uczniowie zwiedzaliHistoryczny Zespół Miasta Krakowa – Zamek Królewski na Wawelu(Katedra Wawelska, Groby Królewskie i Dzwon Zygmunta); Droga Królewska, romański kościół św. Andrzeja, barokowy kościół św. Piotra i Pawła; Stare Miasto – Rynek Główny, Sukiennice, kościół św. Wojciecha, kościół pw. Wniebowzięcia NMP; fortyfikacje miejskie – Barbakan, Brama Floriańska.