17 listopada 2022r. klasa 2d w ramach programu „ POZNAJ POLSKĘ” wybrała się na wycieczkę autokarową do MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W BÓBRCE oraz CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA W KROŚNIE.

Na początek  dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej –„Folklor naftowy, jako specyficzny folklor zawodowy. Zwyczaje i tradycje naftowe.” Te ciekawe zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych miały na celu przybliżenie historii, tradycji oraz zwyczajów związanych z zawodem górnika- naftowca. W czasie lekcji dzieci obejrzały tematyczną prezentację wzbogaconą wieloma rekwizytami, wykonały czapki górnicze i wzięły udział w teście sprawnościowym MŁODEGO NAFTOWCA zakończonym pasowaniem, wręczeniem pamiątkowego certyfikatu oraz odśpiewaniem HYMNU GÓRNICZEGO. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziły muzeum, w którym jedne z największych osiągnięć  polskiej nauki zostały zaprezentowane  w niezwykle atrakcyjny i nowoczesny sposób. Po wspólnym smacznym obiedzie – domowych pierogach i kompocie uczniowie udali się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie wraz z przewodnikiem obejrzeli GALERIĘ SZTUKI SZKLANEJ, wystawy: „ MATECZNIK” oraz „POD WPŁYWEM CZASU”. Po obejrzeniu prezentacji w sali kinowej zrozumiały na czym polega produkcja szkła, poznały historię jego tworzenia i dekorowania  oraz same spróbowały swoich sił biorąc udział w warsztatach artystycznych- ozdabiając  szklane bombki  świątecznymi wzorkami z użyciem farb akrylowych i brokatów. Na zakończenie wszyscy zakupili piękne szklane pamiątki oraz wzięli udział w spacerze po krośnieńskim rynku, o którego historii i ciekawostkach opowiadał przewodnik.

Pełni wspólnych przeżyć i wrażeń uczniowie wrócili do szkoły i  z pewnością na długo pozostawią w pamięci tak atrakcyjny i wyjątkowy dzień.

Wycieczkę zorganizował: p. Monika Kowalczyk i p. Alina Statkiewicz.

Alina Statkiewicz