W dniach 15-16.11.2022 r. uczniowie z klas 5a i 5c uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Łagiewnik i Wieliczki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Po przywitaniu się ze Smokiem Wawelskim uczniowie udali się na dziedziniec Zamku Królewskiego.

Pokonując 144 schody weszli na Wieżę Zygmuntowską, gdzie każda panna obowiązkowo dotknęła lewą ręką serce Dzwonu, gwarantując sobie szczęśliwe zamążpójście 😉

Następnie uczniowie zadumali  się nad Grobami Królewskimi znajdującymi się pod Katedrą Wawelską.

Spacerując Drogą Królewską podziwiali barokowy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, gdzie jedna z uczennic przypomniała sobie opowieść swojej Babci, która spotykała się na tu randki.

W Collegium Maius, najstarszym budynku Akademii Krakowskiej uczniów zaskoczył zegar wygrywający pieśń akademicką Gaudeamus igitur oraz wychodzące figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej.

W Bazylice Mariackiej uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści Pani Przewodnik o Ołtarzu Wita Stwosza, a potem dziewczęta i chłopcy dali się zakuć w kuny – metalowe obręcze, które były symbolem kary publicznej.

Po wysłuchaniu hejnału uczniowie obejrzeli Dom Jana Matejki, Bramę Floriańską i Barbakan.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie zaskoczyli siostrę zakonną swoją wiedzą o św. Siostrze Faustynie.

Kolejną atrakcją była Kopalnia Soli w Wieliczce, bezcenny zabytek kultury materialnej świata wpisany na listę UNESCO w 1978 r. Uczniowie pokonując 800 schodów znaleźli się  135 metrów pod ziemią. Zachwytom nie było końca w  przepięknej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych, następnie uczniowie obejrzeli podziemne solankowe jeziora, rzeźby wykonane przez górników.

I nagle wyskoczył Skarbnik – opiekuńczy Duch kopalni, który strzeże podziemnego skarbu.

Niektórzy uczniowie naprawdę się przerazili, ale Skarbnik bardzo szybko dał się polubić pozwalając głośno krzyczeć podczas wykonywanej na czas konkurencji.

Potem zrobiło się romantycznie, królowa zasiadła na tronie i otrzymała na palec wykopany wcześniej pierścień.

Dzięki temu, że wszyscy prawidłowo odpowiedzieli na pytania zadawane przez Panią Przewodnik mogliśmy wrócić na powierzchnię ziemi windą, a nie schodami 😉

Wesoło śpiewając uczniowie umilali sobie czas powrotu do domu a Pan Kierowca chętnie włączał proponowane piosenki.

Dziękujemy Pani Marii Burnat za zorganizowanie tak miłej wycieczki, a Paniom za opiekę nad uczniami.

Beata Joniak