13 grudnia 1981 roku za oknami było biało jak dzisiaj, a dzieci w całym kraju zasiadły przed telewizorami aby obejrzeć swój ulubiony program. Niestety, tamtej niedzieli nie było „Teleranka”.

W 41. rocznicę  wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, grupa 6 w symboliczny sposób zamanifestowała swój sprzeciw wobec tamtych wydarzeń – pozując do okolicznościowego zdjęcia. Podczas zajęć, które w całości poświęcone zostały temu właśnie tematowi, uczniom przybliżono kulisy wprowadzenia stanu wojennego oraz sylwetki: generała Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy. Ponadto dzieci zaznajomiły się między innymi z takimi terminami jak: Teleranek, NSZZ Solidarność, ZOMO, godzina milicyjna, SKOT (transporter opancerzony), LOLA (milicyjna pałka szturmowa), czy koksownik.

Na koniec wspomniano o poległych górnikach z kopalni „Wujek” oraz Emilu Barchańskim – najmłodszej ofierze stanu wojennego, po czym uczniowie  przystąpili do kolorowania logo „Solidarność”.

Pamięć o ofiarach stanu wojennego przywołuje jednocześnie na myśl wydarzenia, które rozegrały się dekadę wcześniej na Wybrzeżu. Wtedy to 17 grudnia 1970 roku wojsko i milicja otworzyły ogień w kierunku zmierzających do pracy stoczniowców. „Czarny czwartek” pochłonął życie 41 osób, wśród których znalazł się Zbyszek Godlewski – najmłodsza ofiara masakry.

Paweł Szałajko

Skip to content