8 września 2023 r. w naszej szkole odbyła się pełna wzruszeń i głębokich przemyśleń uroczysta akademia poświęcona życiu i bohaterskiej śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich dziećmi.

Jak możemy przeczytać na portalu internetowym muzeumulmow.pl: „Byli oni mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez izraelski Instytut Yad Vashem. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów”.

10 września 2023 roku, w Markowej koło Łańcuta odbywać się będzie uroczystość beatyfikacyjna Ulmów. Pierwszy raz w historii wyniesiona na ołtarze będzie cała rodzina oraz nienarodzone dziecko.

Akademię przygotowali katecheci naszej szkoły: p. Iwona Kozak, o. Rafał Maria Antoszczuk i o. Roman Janusz. Zaprezentowany materiał historyczny- fotografie, wypowiedzi historyków, krótkie filmiki- łączyły komentarze prowadzących akademię uczniów oraz kompozycje muzyczne poświęcone Męczennikom z Markowej.

Warto dodać, że w naszej szkole można obejrzeć wystawę poświeconą rodzinie Ulmów.