19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.

Tego dnia Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN w Warszawie organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną.

Hasłem przewodnim kampanii jest Łączy nas pamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami, a symbolem jest żonkil.

Ostatnim przywódcą powstania i jednym z ocalałym z getta był Marek Edelman, który 19 kwietnia w rocznicę zrywu składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania żonkile.

Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję i wykonali papierowe żonkile, a na zajęciach przypomniano o ogromnej odwadze i determinacji powstańców, wartości wspólnoty i ludzkiej solidarności.