W piątkowy wieczór 18 czerwca 2021 roku wraz z kilkoma uczniami naszej szkoły, mieliśmy przyjemność przeżyć wyjątkowe chwile na Zamku. Za zgodą Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku Pana dr Jarosława Serafina, przy  zaangażowaniu Pana Jana Januarego Sokołowskiego i we współpracy 

z wychowawcą klasy 3b ze Szkoły Podstawowej nr 8 – Panią Karoliną Mróz zorganizowaliśmy „Wieczorne spotkanie czytelnicze połączone z lekcją muzealną.” Głównym celem było zachęcenie do wnikliwszego zgłębiania słowa pisanego, przez stworzenie dzieciom niepowtarzalnej okazji do wysłuchania odczytanego z podziałem na role tekstu, w sali renesansowej, pełnej dzieł i zabytków, przy zachodzie słońca które subtelnie wdzierało się przez zamkowe okna. Cała sytuacja była poprzedzona krótkim zwiedzaniem z lampionami, które z pewnością przyczyniło się do tego, aby spojrzeć na sztukę i zabytki z innej perspektywy. Pan Jan niczym „Zegarmistrz Światła “
w metaforyczny sposób zachęcał dzieci do podróży w kierunku jasności
i przyświecając latarenką dzieła sztuki, wprowadzał młodych ludzi w świat tworzenia, w którym światło często jest głównym elementem budującym natchnienie artysty, dlatego dzieci trzymając  je w swoich dłoniach  – szukały w sobie najlepszych cech charakteru. Wybór odpowiedniej książki był niełatwy. Ostatecznie wybrałyśmy wyjątkową utwór literacki – „O kruku, który chciał zostać papugą” – jest to piękna opowieść o poszukiwaniu siebie, swojej wartości, akceptacji, przyjaźni i o tym co czyni nas wyjątkowym. Po wysłuchaniu uczniowie mieli przeprowadzoną rozmowę z psychologiem Panią Eweliną Biłas. Była to okazja do wyrażenia swojego zdania, do poznania pewnych technik radzenia sobie z brakiem akceptacji czy smutkiem. Następnie wykonana została praca plastyczna – dzieci kolorowały własne piórka, podpisując je cechami, za które siebie lubią. Wszystkie razem stworzyły wielki ogon pawia. Spotkanie zakończyło się o godzinie 21:30 na dziedzińcu przed zamkiem, wokół studni.

Przyznam szczerze, że byłam mile zaskoczona taką aktywnością uczniów, którzy do końca spotkania czerpali pełnymi garściami z niezwykłości tego wydarzenia. Mam nadzieje, że było to okazją do zachwycenia się sanockimi zabytkami i czytelnictwem….ale przede wszystkim sytuacja sprzyjająca temu, by zrozumieć, że nasze życie jest w naszych rękach i nigdzie nie jest powiedziane jacy mamy być – „Twoje życie – Twoje dzieło – Bądź artystą”, usłyszały dzieci żegnając się z organizatorami tego wydarzenia. I niech to będzie myśl przewodnia dla nas wszystkich.

Podziękowania dla Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku- czytaj

   Antonina Lech

Skip to content