25 listopada 2022r. uczniowie klasy 3c i 3d w ramach programu „Poznaj Polskę” udali się na wycieczkę do Rzeszowa.

Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Dzieci obejrzały galerie malarstwa polskiego, europejskiego oraz  podziwiały zabytki w galerii rzemiosła artystycznego, w tym przykładowe meble z XIX stulecia. Z zaciekawieniem podziwiali wystawę archeologiczną „Odkopana przeszłość pradzieje Polski południowo wschodniej” prezentującą różne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tys. p.n.e. do XIII w n.e. która składa się z około 2000  zabytków.

Podczas lekcji muzealnej „Szabla i pancerz” uczniowie usłyszeli opowieści o husarii, królu Janie III Sobieskim oraz  odsieczy wiedeńskiej. W czasie warsztatów zostały zaprezentowane elementy uzbrojenia husarza  oraz dzieci wykonały skrzydła husarskie.

Następnie w Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego uczniowie poznali zdobycze nauki, przedstawione przez Panią archeolog i obejrzeli czasową wystawę archeologiczną dotyczącą prac na terenie województwa podkarpackiego.

Najbardziej emocjonującym miejscem okazało się Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, które jako jedyna placówka w Polsce, posiada unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej.

W zbiorach znajdują się bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe oraz folie animacyjne. Są także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, przywieszki, klocki, artykuły spożywcze i kosmetyczne, opakowania po słodkościach.

Dzieci mogły podziwiać Jacka i Agatkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Krecika,  Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Trzy Misie, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci.

Smacznym zakończeniem wycieczki była wizyta w restauracji Mcdonald.

Organizatorzy i opiekunowie wycieczki: p. Beata Dańczyszyn, p. Anna Dobek, p. Urszula Krzysztofik.