Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie dnia 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem o podłożu neurologicznym i jest to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. W Polsce dotyczy on tysięcy dzieci. Osoby w spektrum autyzmu mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata oraz relacjami społecznymi. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) autyzm stwierdza się u 1 na 100 dzieci, można więc z łatwością policzyć, że w naszym kraju żyje około 400 tyś. takich dzieci. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ po to, aby propagować wiedzę na temat tego zjawiska.

Już po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przypadał on na dzień 2 kwietnia. My świętowaliśmy z całą społecznością szkolną 31 marca w piątek. W gronie naszych kolegów są tacy, których to spektrum dotyczy. Jak wielka rodzina szkolna, zawsze jesteśmy serdeczni, przyjaźni i chętni do pomocy, gdy jest ona potrzebna.

W naszej szkole zorganizowana została z tej okazji akademia, na której przybliżone zostały informacje na temat funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu. Wykonano piosenki o tematyce autyzmu, a także recytowano wiersze i odczytano listy dzieci autystycznych.

Przygotowano również wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Ogłoszony został również konkurs plastyczny ,,Pomaluj świat na … niebiesko”.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Samorządu Uczniowskiego oraz uczniów, którzy byli zaangażowani w przygotowanie akademii.

Koordynatorami działań byli nauczyciele: M. Śliwka – Warankiewicz, A. Szychowska, D. Rudy, B. Obłój, E. Kot, I. Owsiana, J. Stepaś, M.Janisz, K. Mrugała, A. Szałkiewicz – Uczeń, M. Kowalczyk, M. Rogowska – Gocek, A. Gaździk – Kaliniecka, T. Krawczyk, P. Gładysiewicz.