11 września 2023 r. uczniowie z klasy 6a udali się do Skansenu, pierwszego i największego pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficznego w Polsce założonego po drugiej wojnie światowej.

Wsłuchując się w opowieści Przewodnika, Pana Andrzeja uczniowie porównywali architekturę poszczególnych grup etnicznych i religijnych: Łemków, Bojków czy Pogórzan.

Zapoznali się z pracą kowala w kuźni, zwiedzili cerkiew z Połańca, cerkiew z Rosolina, weszli do szkoły z Wydrnej, gdzie zasiedli w ławach i poczuli się jak uczniowie z końca XIX wieku.

Zobaczyli jak wyglądało życie w kurnej chacie oraz dlaczego nie wolno stawać na próg. Przypomnieli sobie do czego służy tara, która mieli okazję obejrzeć w naszej szkolnej Izbie Pamięci.

Atrakcją były zagrody owiec i kóz oraz pięknie wykonane ule.

W klimatycznym miasteczku galicyjskim uczniowie ujrzeli i usłyszeli ożywioną przeszłość, kiedy kataryniarz zagrał piękne melodie.

W piekarni przy użyciu zabytkowego żarna własnoręcznie zrobili mąkę a w stylowej kręgielni spróbowali swoich sił strącając jak najwięcej drewnianych kręgli.

Podczas tej wycieczki uczniowie zapoznali się z historią regionu oraz aktywnie spędzili czas w muzeum na wolnym powietrzu.

Beata Joniak, Beata Obłój