Uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami, którzy przygotowywali się do uroczystości I Komunii Świętej, postanowili podzielić się radością pierwszokomunijną z potrzebującymi dziećmi. W czasie przygotowań do tak ważnej uroczystości dzieci i ich rodzice wzięli udział w akcji pomocy dzieciom w Pariacoto, w Peru. Zebrane zostały i przesłane fundusze na funkcjonowanie szkoły wyrównawczej dla dzieci, jaką założyli i prowadzą franciszkanie.

Głównym celem prowadzonego dzieła jest pomoc dzieciom ze szkoły podstawowej, które z różnych powodów, mają problemy w nauce. W szkółce popołudniowej dzieci uczą się każdego dnia po dwie godziny. Cały cykl szkółki wyrównawczej trwa 6 lat, od pierwszej do szóstej klasy szkoły podstawowej. Niestety wiele dzieci nie przechodzi go w całości – niektóre z nich wraz z rodzicami przeprowadzają się do innych miejscowości w poszukiwaniu lepszego życia, a inne z powodu braku opieki i motywacji porzucają szkółkę, bądź nie uczęszczają do niej regularnie. W Pariacoto i okolicy, poziom nauczania w szkołach jest dość niski. Dzieci nie mają oparcia w rodzicach, którzy niejednokrotnie sami nie ukończyli szkoły i nie widzą potrzeby edukacji. Projekt szkółki wyrównawczej ma na celu pomóc również dzieciom, które w domu nie mają możliwości uczenia się i nadrabiania zaległości.

Programem pomocy edukacyjnej objęte są dzieci, które z różnych przyczyn nie radzą sobie w szkole. Wiele z nich niedawno przeprowadziło się z wiosek położonych w wysokich Andach, gdzie nie było szkoły albo poziom nauczania był bardzo niski. Uczęszczający do szkółki często pochodzą z rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i socjalnej. Coraz częstszym problemem jest rosnąca liczba dzieci, których rodzice wyjeżdżają z miasta lub kraju w poszukiwaniu pracy. Zdarza się, że również mali uczniowie parafialnej szkółki pozbawieni są rodzicielskiej opieki, mieszkając u dziadków czy wujków, bądź wychowywani są przez starsze rodzeństwo.

Warto dodać, że wraz z zebranymi pieniędzmi na funkcjonowanie szkoły wysłany został specjalny list przygotowany przez uczniów naszej szkoły i ich rodziców, na który dzieci z Pariacoto odpowiedziały wyrażając wdzięczność z podjętej inicjatywy. Warto dodać, że każdy trzecioklasista otrzymał na pamiątkę kopię listu z jego tłumaczeniem oraz specjalny komiks opowiadający historię męczenników z Pariacoto- franciszkanów, o. Michał Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy w roku 1991 zostali zamordowani w Pariacoto przez terrorystów tzw. „Świetlistego Szlaku”.

List do dzieci w Peru- czytaj;

List od dzieci z Pariacoto- czytaj

Skip to content